Světové dějiny se někdy vypráví jako střídání navazování spojenectví a vyvolávání konfliktů. V poslední době jako bychom zažívali spíš to druhé. Kořenem může být i malichernost, zatvrzelost, ješitnost. Kronika jednoho takového střetu se teď píše na lince Ankara–Berlín a nás zajímá i proto, že poznamená vztahy uvnitř NATO. Jeho rychlost a snadnost bere pozorovatelům dech a nikdo neví, zda poslední vygradování sporu bude i jeho koncem.

Spolková vláda ve středu oznámila, že přemístí svoji vojenskou základnu v tureckém městě İncirlik do jordánského Azraku. Berlín o přesunu základny rozhodl poté, co Ankara opakovaně zakazovala návštěvy německých poslanců u vojska v İncirliku, a stažení do Jordánska je tak politickým gestem symbolizujícím zhoršující se vztahy mezi oběma zeměmi, které pojí několik desetiletí dlouhé vztahy vyplývající především z přítomnosti početné turecké menšiny v Německu.

„Když jste přišli, přivítali jsme vás, až budete odcházet, řekneme na shledanou.“

Tweetni to

Německá armáda nepodléhá vládě ani prezidentovi, nýbrž parlamentu, a poslanci proto vojáky často navštěvují. Turecká vláda jim vstup do İncirliku poprvé zakázala loni na podzim v odvetné reakci na to, že němečtí poslanci schválili diplomaticky převratnou rezoluci, v níž se o zmasakrování Arménů Turky v roce 1915 mluví jako o genocidě. Tehdy se sice návštěvy podařilo obnovit, ale Turecko zákaz zavedlo letos v květnu poté, co Berlín udělil azyl tureckým vojákům…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 618

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte