Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

My, Stalinovi pohůnci

Odmítnutí Marshallova plánu předznamenalo únorový převrat

Sugar Aid
Investice do krásné budoucnosti. (První zásilka cukru v rámci Marshallova plánu) • Autor: Getty Images

Existují pochyby, zda Jan Masaryk tato slova takto skutečně vyřkl. A je naopak docela jasné, proč se tyto věty usídlily pevně v národní mytologii. V koncentrované zkratce by totiž mohly vyjadřovat, co se v červenci 1947 stalo. „Jel jsem do Moskvy jako ministr suverénního státu. Vrátil jsem se jako Stalinův pohůnek,“ prohlásil Masaryk o cestě do Sovětského svazu, kde společně s předsedou vlády Klementem Gottwaldem a ministrem spravedlnosti Prokopem Drtinou na Stalinovo důrazně vyslovené přání o sto osmdesát stupňů obrátili dosavadní postoj československé vlády v nejdůležitější otázce té doby. Postoj, který předtím zastávali prakticky od okamžiku, kdy americký ministr zahraničí George C. Marshall představil začátkem června 1947 na Harvardově univerzitě plán americké pomoci válkou zničené Evropě. Tento týden od tohoto okamžiku uplyne přesně sedmdesát let.

George Catlett Marshall
Muž nadaný vizí. (George C. Marshall) • Autor: Corbis via Getty Images

Příběh tohoto „druhého Mnichova“, jak situaci popsaly některé evropské noviny, je ovšem podstatně komplikovanější. Podrobnější pohled na sled událostí a atmosféru v zemi potvrzuje známou pravdu – že „Stalinovými pohůnky“ se českoslovenští politici, a to nejen ti komunističtí, stali de facto dávno před červencovým diktátem. A podíl na tom měl nakonec i Jan Masaryk. Lehkost, s jakou se vzdali účasti na plánu, který jinak nejen oni považovali za zcela nezbytný pro prosperitu země, jasně předznamenala – a připravila půdu – pro únorový…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte