Aerial view of the River Wear and Stadium of Light, home ground of Sunderland AFC.
SUNDERLAND • Autor: Getty Images

Jestli jdete na nádraží, dojděte si radši u nás na záchod. Na nádraží žádné toalety nejsou,“ poskytuje mně a mojí kamarádce Bětce užitečnou a současně překvapivou „spotřebitelskou“ informaci baristka z Caffè Nero. Pobočka tohoto tradičního řetězce v centru Sunderlandu a pár bankovních budov jsou jedinými důkazy, že skutečně jsem ve středně velkém (275 tisíc obyvatel) britském městě. Kam oko dohlédne, sahají sázkové kanceláře, herny a laciné obchody. Liduprázdný dražší obchodní dům Marks & Spencer vyvolává dojem, že se tady ocitl jaksi omylem. Podle koncentrace podivných jedinců a frustrovaně vypadajících lidí mám intenzivní pocit, že jsem se vrátil do ulic československého okresního města druhé poloviny osmdesátých let. Ponurou náladu ještě prohlubuje čerstvě zpečetěný sestup fotbalistů místního FC z Premier League.

Sunderland je názornou ukázkou toho, že Spojené království nelze posuzovat jen podle lesku Londýna a jeho okolí. Severovýchod Anglie, na který se vší tvrdostí dopadla thatcherovská likvidace těžkého průmyslu v osmdesátých letech, je končinou, kde většina lidí opravdu nemá pocit blahobytu. Naopak tu převládá silný pocit, že politici ve vzdáleném Londýně jejich potíže dlouhodobě ignorují a že se na ně při přerozdělování bohatství jaksi zapomnělo. Toxické dědictví thatcherismu dodnes znamená, že Sunderland a jeho okolí jsou politicky zbarvené do rudé barvy Labouristické strany. Všichni tři poslanci Dolní sněmovny za sunderlandské okrsky byli zvolení právě za…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte