Američané mají nástroj, s jehož pomocí mohou Donalda Trumpa odvolat třeba hned. Jak upozornil mimo jiné konzervativní komentátor deníku The New York Times Ross Douthat, pětadvacátý dodatek ústavy umožňuje zbavit prezidenta pravomocí kvůli nezpůsobilosti vykonávat funkci. K odvolání je zapotřebí, aby viceprezident společně s většinou kabinetu informovali Kongres, že je prezident „neschopen uplatnit moc a zastávat povinnosti vyplývající z jeho úřadu“, a Kongres se dvoutřetinovou většinou s názorem ztotožnil. Vzhledem k sérii posledních Trumpových skandálů zahrnujících údajné prozrazení supertajných informací Rusku a odvolání ředitele FBI poté, co nevyhověl prezidentově žádosti ukončit vyšetřování vztahů Trumpových spojenců opět s Ruskem, se mnozí domnívají, že Trump skutečně možná ani pořádně nechápe, v čem podstata jeho funkce spočívá. „Trump je dítě. Miluju svoje děti, ale jaderné kódy do rukou dostat nemohou,“ psal zmíněný Douthat.

 Washingtonští právníci „uvaří“ Trumpa na nudných procedurách.

Tweetni to

Takhle jednoduše se nicméně liberální Amerika Donalda Trumpa zbaví jenom stěží. Představa, že republikánský establishment kolektivně použije zcela bezprecedentní krok proti muži, který jenom před pár měsíci zvítězil ve volbách a podle všeho se mezi svými voliči stále těší značné podpoře, je nepravděpodobná. Jednotliví republikáni se sice proti šéfovi Bílého domu vymezují, John McCain prohlásil, že rozsah skandálů odpovídá aféře Watergate, to je…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte