52B_fotoTomáš Rasl
Nikdo to neumí líp... • Autor: TOMAS RASL tomasrasl@seznam.cz

Tak dlouho bral známý prvorepublikový fotograf Ferdinand Bučina v honbě za novými snímky svého vnuka na cesty krajinou, až to Tomáše Rasla chytlo natolik, že sám začal taky fotit. Dnes je z vnuka dvaačtyřicetiletý profesionál, který moc nevystavuje, ale když, tak to stojí za to. Svědčí o tom koneckonců už fakt, že jeho aktuální expozicí Mezidnema snem porušila holešovická Trafo Gallery dosavadní tradici a vůbec poprvé na svých zdech dává výhradní prostor právě fotografii.

A to navíc klasické analogové, jež je považována buď za cosi zkostnatěle konzervativního pro staré, nebo naopak pofiderně trendového pro mladé. Tomáš Rasl se nehodí ani do jedné z těchto škatulek. Muž středního věku svou tvorbou soustavně dokládá, že tohle médium je tak nadčasové a geniální, že se s ním dají přes dominanci digitálních technologií dělat velké věci. A že se zároveň veškeré jeho kouzlo dokáže projevit až ve chvíli, kdy ho po letech soustavné práce umíte opravdu ovládat.

Fajnšmekrovská záležitost

Zdálo by se, že Tomáš Rasl je důsledný staromilec. Dlouhodobě spravuje a prostřednictvím výstav šíří odkaz svého dědy, fotografa krajinářského a etnografického zaměření, jenž obsahuje na osm tisíc negativů. Po Ferdinandovi Bučinovi zdědil i vybavení, se kterým už při studiích na FAMU (zakončil je teoretickou prací o kom jiném než o dědečkovi) vstoupil do spolku Český dřevák. Tahle skupina milovníků pomalu zapomínaných technologií se pojmenovala po…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1645

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte