Perfume Genius (real name Mike Hadreas) performs live on the 6Music Stage on Day 1 of Latitude…
Autor: Profimedia, Uppa entertainment

Že přijdu do pekla, mi bylo jasné ještě dřív, než mi to začalo říkat okolí. Nikdy jsem necítil, že by kouzlo písní opěvujících Boha platilo i na mě. Vždy mi zněly jako zpívané kletby,“ vzpomíná Mike Hadreas v rozhovoru na NPR na útlé dětství, kdy při návštěvách kostela nedokázal propadnout podmanivosti žalmů. Ba co víc, po většinu života se jako prokletý cítil.

City, odvaha a mrazivá upřímnost, která nesmlčí ani ty nejrozporuplnější emoce. Právě to jsou hlavní kvality Mikea Hadrease. Hudební svět ho od roku 2010 zná pod jménem Perfume Genius – tehdy ve svých osmadvaceti debutoval albem Learning a byla to první hudba, kterou kdy složil. Ve zmučených baladách povětšinou jen s pomocí klavíru a svého hlasu vyzpívával všechny rány utržené během dospívání: od smiřování se s homosexualitou přes teenagerské roky na antidepresivech a tvrdou šikanu, kvůli níž nedokončil střední školu, až po závislost na alkoholu a drogách, do níž spadl během bohémských let v New Yorku.

Pokud první dvě alba rekapitulovala křivdy a třetí deska Too Bright (2014) probudila vzdor a chuť čelit všemu, co se na něm kdy podepsalo, pak aktuální No Shape plná velkolepých melodií a smyčcových aranží je výrazem nalezeného štěstí. Ani to ovšem nepřichází bez poskvrny. Kdo byl uvyklý na rozervanost, tomu náhlá spokojenost připadá jako cosi nečekaného, nepochopitelného a nezaslouženého. S odkazy na díla Kate Bush, Johna Calea či Badalamentiho soundtrack k Twin Peaks. Perfume…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1371

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte