V bohaté a mocné fotbalové asociaci (FAČR) se má za tři týdny volit nový šéf. Její dosavadní předseda Miroslav Pelta, jedna z nejvlivnějších postav tuzemského sportu, je už deset dní ve vazbě a o jeho pozici se strhl viditelný souboj. Peltovy finanční aktivity ve fotbalové asociaci jsou hlavním důvodem, proč si obvinění z dotačních podvodů vyslechla i sama FAČR, a její vedení se teď v sebezáchranné operaci snaží od Pelty odříznout. Jednou z cest tohoto řezání může být i snaha vzbudit dojem, že trestné činnosti se dopouštěl pouze nepopulární předseda. Z toho, co dosud o vyšetřování víme, ale rozhodně není jediným cílem zájmu policistů a státních zástupců.

Ziskem byl vliv

Je to už deset dnů, co policie ke všeobecnému překvapení zatkla několik známých osobností zdejšího veřejného života – kromě Pelty ještě třeba předsedu České unie sportu a vlivného právníka Miroslava Janstu, sociálnědemokratického politika kamarádícího se s premiérem Karla Březinu, náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou a další. Vzápětí jsme se dozvěděli, že v případu jde o machinace se státními dotacemi pro sport. Z nich nakonec byli obviněni jen Pelta, Kratochvílová a bývalý vysoký úředník ministerstva Zdeněk Bříza; další zatčení byli po výslechu propuštěni na svobodu.

Minulý týden přinesly noviny informace, z nichž se zdá, že hlavním hrdinou machinací byl právě Pelta. S náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou se měl Pelta scházet od léta loňského roku v Peltově…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte