56_sen
Sen X skutočnosť – Umenie a propaganda 1939–1945

Slovenským výtvarným umělcům se předtím nikdy nevedlo tak dobře. Druhou věcí ovšem je, jestli se tehdy stejně dobře vedlo výtvarnému umění. Tuhle otázku se rozhodla rozlousknout Slovenská národní galerie v rozsáhlém projektu Senxskutečnost mapujícím dění ve vizuální kultuře v letech 1939–1945. Hojně diskutovaná výstava v Bratislavě nedávno skončila, ale zůstala po ní stejnojmenná vynikající kniha.

Vrací nás do doby, kdy se ukázalo, jak snadno šlo zapomenout na ideály prvorepublikového Československa a uvrhnout jeho třetinu do aktivního fašistického souvěrectví. Aktivita je právě to, co takzvaný Slovenský stát zásadně odlišovalo od Protektorátu Čechy a Morava. V českém umění z druhé světové války nenajdeme příliš důkazů služebných děl, z nichž se člověku dodnes ježí chlupy, naopak slovenská tvorba je jich plná. Proto také šéfka galerie Alexandra Kusá v předmluvě přiznává, že její tým nikdy nestál před tak těžkým úkolem.

Madony pod Tatrami

Kolaboraci slovenských výtvarníků s diktaturou přiblížila ve stejné galerii už před pěti lety výstava Přerušená píseň. To však šlo o padesátá léta. A stejně jako v případě expozice Československý socialistický realismus, již před čtrnácti lety hostila pražská Galerie Rudolfinum, je pohled na křečovitě rozjásaná díla oslavující rozorávání mezí a stavění přehrad přece jen jiná (a pro leckoho retro-směšná) káva než se dívat třeba na plakát „Nerozlučné je naše přátelství“. Na něm…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte