49A_foto_Michal Budinský
Wild Tides • Autor: Michal Budínský

Ještě před pár lety by Jakub Kaifosz přísahal, že do mixu dravých kytarových žánrů, které jeho kapela Wild Tides hraje, pasuje výhradně angličtina. Spoléhal v tom ohledu i na vlastní zkušenost, kdy jako teenager prožil s rodiči dva roky ve Spojených státech. Wild Tides anglická poloha skvěle vycházela. Z horkého objevu se stala lákavá živá kapela, která drzým mixem rokenrolu a punku nadchla zdejší publikum. Nyní si ale Kaifosz pohrává s obalem nové desky a říká: „Už nikdy nebudeme hrát staré skladby. Wild Tides jsou teď tady a odsud jdeme dál.“ Album se jmenuje Sbohem & šáteček a pražské trio se na něm mimo jiné loučí i s anglickými texty. A ta změna není náhodná.

„Začal jsem být nespokojeným, že mě nikdo neslyší,“ popisuje jeden z impulzů. Během koncertů mu postupně docházelo, že angličtinu zdejší publikum nevnímá, neposlouchá obsah. Naopak čeština se ignorovat nedá. Není to ale běžná mateřština, ke které se Wild Tides obracejí. Kaifosz na desce těží především z dnes už polozapomenuté textařské tradice šedesátých a sedmdesátých let, období určeného na jedné straně Semaforem a na straně druhé třeba deskou Kuře v hodinkách, které pro kapelu Flamengo otextoval básník Josef Kainar.

Obrací se tak k časům, kdy se zdejší popová a beatová hudba češtinu teprve učila používat. Zároveň ji ale rozehrála v maximální pestrosti: od naivních poloh přes civilní projev po poetickou stylizaci. Sbohem & šáteček zní jejich ozvěnou, ale není to retro…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1515

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte