22_prebytek_graf

Lepší start do nového volebního roku si Andrej Babiš nemohl přát. Když uzavřel loňské účetní knihy, ve státním rozpočtu zůstalo 62 miliard korun – první přebytek od roku 1995 a jednoznačně nejlepší výsledek od osamostatnění České republiky. Obrázek šikovného hospodáře, který bude letos hlavním Babišovým volebním trumfem, už těžko něco pokazí. Stejně jako momentální idylu, kdy se Česku prokazatelně daří a kdy politici – poněkud nezvykle oproti ještě nedávné minulosti – nezvládají utratit všechny peníze, jež mají k dispozici.

Výjimečný rok 2016 tak skončil s tím, že vláda poprvé po 21 letech nezvedla dluh. Naopak část vybraných peněz ušetřila a dluh snížila, konkrétně na 1,6 bilionu korun. To v absolutních číslech pořád vypadá jako obrovská suma, vedle níž se ušetřených 62 miliard ztrácí jako kapka v moři. Důležité ale je, že celý dluh jde poprvé po letech dolů a vzhledem k velikosti ekonomiky zůstává na polovině toho, co je nyní v Evropě standard.

Dobrý pocit, který vzápětí Babiš využil k příslibu nižších daní, však přece jen něco kalí. Zaprvé je to fakt, že nebývalý rozpočtový úspěch je minimálně z poloviny způsoben souhrou příznivých okolností, jež odeznějí. A zadruhé, hospodaření státu se letos opět vrací do starých zadlužovacích kolejí, aniž by byla patrná snaha využít mimořádně příznivou situaci k řešení hlubších a chronických problémů, tikajících uvnitř státních financí jako nálož pro příští generace.

Loňský výjimečný přebytek 62 miliard shodou okolností přesně…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte