35A_foto_Luboš Turek
Saze z pneumatik na tváři, v srdci svoboda – a hlavně pryč od lidí. (Ludvík Doležal) • Autor: Picasa

Dál to autem nejde, překáží závora. V dálce se rýsují rozvaliny bývalého velkostatku, ze zasněžených polí vystupují zbytky hospodářských budov bez střech, s pobořenými zdmi, jako svědkové dávné apokalypsy. Kilometrová cesta k ruinám se zdá dlouhá, sníh se dostává do bot, mráz štípe do tváří, v poledne první lednové středy je pár stupňů pod nulou. Bývalá konírna má očouzené zbytky stropů. Trosky dvoupatrových vilek stojící opodál, které v době slávy statku Stihnov patřily k hospodářství, jsou vyčouzené obě, a ta, na kterou kdosi namaloval srdce a nápis „miluju tě“, má díry po oknech zacpané cihlami a na zemi popel z čerstvého spáleniště. V něm pět dní před Vánocemi našly sociální pracovnice mrtvého Ludvíka Doležala. Muže z popela, čerta, jak mu podle začouzených tváří místní přezdívali, který si samotu u obce Skřivany zvolil jako svůj domov před patnácti lety. Teď ze života obce zmizel a dým jeho ohňů definitivně rozfoukaly zimní větry. Jak se ale ukazuje, ne úplně.

Dělal kov

Vesnicí Skřivany se zpráva o smrti „černého Ludvy“ roznesla krátce po nálezu jeho mrtvého těla. Místní byli zvyklí vousatého muže s černou tváří denně vídat, každé ráno docházel ze své samoty dva a půl kilometru do krámku s potravinami uprostřed obce pro balíček s denním přídělem potravin, který mu tady prodavačky chystaly z jeho dávek v hmotné nouzi. Cestou, když měl dobrou náladu, se dal občas s někým do řeči, postál před obchodem s muži, kteří si tam při návratu z noční šichty v místní…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte