Kultura

Sráči

Nejnovější dílo Sráči úspěšného amerického autora a scenáristy Richarda Price přesahuje hranice thrillerového žánru. Rozsáhlou recenzi mu za oceánem věnovala jak slovutná literátka Joyce Carol Oates, tak obávaná kritička Michiko Kakutani – a obě ocenily, že názvem knihy naznačená paralela s Melvillovou Bílou velrybou neklouže pouze po povrchu. Byť je děj příběhu zasazen do současného New Yorku, i jeho hrdiny, bývalé detektivy, pronásleduje něco z minulosti: konkrétně titulní sráči, v originále The Whites. Jedinci, kteří v jejich očích mimo jakoukoli pochybnost spáchali nějaký mimořádně odporný zločin, a pak unikli spravedlnosti.

Morálním středem prózy je výhradně noční služby sloužící Billy Graves, policista ve středním věku, který chce vždycky udělat správnou věc. Doma i v práci, kde se momenty nabité adrenalinem střídají s hodinami nudy. Ovšem jen mu dojde, že se za záhadných okolností začínají ztrácet sráči z let, kdy se on i někdejší kolegové řídili mladickým idealismem – a matně ho napadne, že se někdo z nich vydal na cestu odplaty. Nebo pomsty, vezme-li v úvahu posedlost, s jakou jedná ten někdo, k němuž ho váže letité přátelství a loajalita. K tomu přistoupí ohrožení, v němž se ocitne jeho vlastní rodina, a zmatek v Billyho duši dosáhne vrcholu.

Manhattanskému kriminálnímu chaosu a krajině metropole skvěle odpovídá autorova vyprávěcí strategie: čtenář je stejně jako protagonista konfrontován s řadou vedlejších zápletek a podobně jako on v…

I_obalka_R18_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte