Před časem jsme na tomto místě napsali, že nám za hranicemi zjevně roste nový strašák: Martin Schulz a představa, že po zářijových volbách stane v čele Německa. Část české politické scény tehdy mírně hystericky reagovala na Schulzovu nominaci kandidátem německých sociálních demokratů na post kancléře. Jednička pražské kandidátky ODS Jana Černochová o něm prohlásila, že je to „demagog, revolucionář a nevzdělanec“, který by byl pro „Německo i EU katastrofou“.

Teď se ale tento strašák ještě zvětšil. První kolo prezidentských voleb ve Francii vyhrál Emmanuel Macron, což zahraničního experta ODS Jana Zahradila vedlo na Facebooku k verdiktu, že až začne EU „šéfovat tandem Macron-Schulz, bude to ten nejlepší argument pro to držet se od evropského jádra stranou“. Otázka je tedy jasná: co by znamenal nástup dvojice Macron-Schulz pro Evropu?

Trocha pedagogiky

V případě francouzských voleb neplatí stejný „luxus“ jako u německých, tedy že jde o soutěž mezi dvěma demokratickými politiky, po níž zůstane tak jako tak uměřená, dobře spravovaná země.

Francouzi volí mezi demokratem a radikální političkou, která systém liberální demokracie podepřený tržní ekonomikou považuje za zdroj zla a v souladu s tím nabízí agendu, jež neguje všechno, čeho západní Evropa ve svých poválečných dějinách dosáhla. Od rovného postavení před zákonem přes svobodnou výměnu zboží a myšlenek až po právo občanů Unie považovat celý její prostor za protažení svého vlastního prahu. Pokud by Marine Le…

I_obalka_R18_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte