Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Krásné filmy

Chou Siao-sien zachycující paměť Tchaj-wanu oslaví v Praze sedmdesátiny retrospektivou

52_kvety schanghaje_archiv
Historická freska... (Květy Šanghaje)

Nejlepší režisér, o kterém jste nikdy neslyšeli. Tímto chytlavým titulkem opatřil týdeník New Statesman nedávný rozhovor s tchajwanským filmařem Chou Siao-sienem. A je svým způsobem i výstižný. Letos sedmdesátiletý tvůrce a jedna z tváří renesance tchajwanského filmu rozhodně není mainstreamové jméno, ale zároveň má oddané následovníky mezi cinefily, kritiky i kolegy filmaři jako hvězda světové kinematografie. Jeho filmy se šplhají k vrcholům anket nejlepších snímků.

Často v nich zachycuje vlastní rodinu a dospívání na ostrově, který se politicky potýká s Čínou. Ale možná ještě víc uchvacuje formální vytříbeností: dlouhými, pečlivě komponovanými záběry, které umožní prozkoumat každý detail i emoce postav. Výběr z filmů promítne od 2. do 5. května pražské kino Ponrepo. Květy Šanghaje, historickou fresku z veřejných domů natočenou v roce 1998, tu uvede sám režisér. Do Prahy přijel na pozvání Mezinárodního sinologického centra při Univerzitě Karlově.

Strašně mě to štvalo

„Kulturně jsem Číňan, ale politicky Tchajwanec, tedy i tchajwanský režisér,“ odpovídá na otázku francouzského režiséra Oliviera Assayase, kým se cítí být, v dokumentu HHH z roku 1997. Narodil se v pevninské Číně, ale otec se s ženou a kojencem přestěhoval po válce na Tchaj-wan, který získala po skončení japonské koloniální nadvlády Čína. Pohnutou dobu a události později Chou zpracoval ve svém průlomovém filmu Město smutku z roku 1989, který jej dostal do světového…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R18_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte