52_kvety schanghaje_archiv
Historická freska... (Květy Šanghaje)

Nejlepší režisér, o kterém jste nikdy neslyšeli. Tímto chytlavým titulkem opatřil týdeník New Statesman nedávný rozhovor s tchajwanským filmařem Chou Siao-sienem. A je svým způsobem i výstižný. Letos sedmdesátiletý tvůrce a jedna z tváří renesance tchajwanského filmu rozhodně není mainstreamové jméno, ale zároveň má oddané následovníky mezi cinefily, kritiky i kolegy filmaři jako hvězda světové kinematografie. Jeho filmy se šplhají k vrcholům anket nejlepších snímků.

Často v nich zachycuje vlastní rodinu a dospívání na ostrově, který se politicky potýká s Čínou. Ale možná ještě víc uchvacuje formální vytříbeností: dlouhými, pečlivě komponovanými záběry, které umožní prozkoumat každý detail i emoce postav. Výběr z filmů promítne od 2. do 5. května pražské kino Ponrepo. Květy Šanghaje, historickou fresku z veřejných domů natočenou v roce 1998, tu uvede sám režisér. Do Prahy přijel na pozvání Mezinárodního sinologického centra při Univerzitě Karlově.

Strašně mě to štvalo

„Kulturně jsem Číňan, ale politicky Tchajwanec, tedy i tchajwanský režisér,“ odpovídá na otázku francouzského režiséra Oliviera Assayase, kým se cítí být, v dokumentu HHH z roku 1997. Narodil se v pevninské Číně, ale otec se s ženou a kojencem přestěhoval po válce na Tchaj-wan, který získala po skončení japonské koloniální nadvlády Čína. Pohnutou dobu a události později Chou zpracoval ve svém průlomovém filmu Město smutku z roku 1989, který jej dostal do světového…

I_obalka_R18_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte