Policie, státní zástupci a dva soudy se zabývali případem možné korupce Marka Dalíka pečlivě pět let. Všichni se shodli, že Marek Dalík je vinen. Pak přijde na řadu třetí, Nejvyšší soud, ten přečte spis a propustí Marka Dalíka z vězení. Proč se tak rozhodl, řekne soud až za měsíc. Tohle je česká institucionální spravedlnost a vzkaz občanům. U soudů se stalo pravidlem problematizovat průběh těch nejvážnějších trestních případů v této zemi a relativizovat vinu stíhaných osob z „vyšších kruhů“. Jde vůbec o součást hledání spravedlnosti?

Důkaz o zájmu spravedlnosti

Tweetni to

Tahle pochybnost nemá být rozhodováním o vině obviněných, obžalovaných a znovu souzených. Celá věc naznačuje, že v trestním a justičním systému této země, v jeho personálním obsazení je vážná chyba. Jen si připomeňme – dva případy Davida Ratha, Roman Janoušek, Vlasta Parkanová, vše, co se děje kolem případu Jany Nagyové, dnes Nečasové. Jejich průběh a řady dalších už ztratil pro běžné občany jakoukoli srozumitelnost. Nevíme pořádně, proč jsou věci vraceny k došetření nebo novému soudnímu jednání.

Jednotlivé stupně soudů si v posuzování případů nebo jejich aspektů neuvěřitelně protiřečí. Jako by šlo o nějakou nezávaznou facebookovou debatu, a ne o hledání spravedlnosti v případech korupce či defraudace u nejvlivnějších lidí. Jako by nešlo o léčení dlouhodobé tuzemské nemoci, která sužuje už léta tuto zemi a která otevírá cestu extremismu a radikalismu.

Přitom se nedá…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2779

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte