Památná předvolební věta Vladimíra Špidly o tom, že zdroje jsou, se po 15 letech vrací do módy.

Vláda minulý týden odhlasovala další návrhy, kterými navázala na seriál úlev a výdajů posouvajících české státní finance do nové, neplánované situace. Když se všechna nově navrhovaná opatření sečtou – což je údaj, který se dosud nikde neobjevil –, v rozpočtu bude po volbách chybět 50–75 miliard.

Nejde o nic, co by mělo dobře fungující českou ekonomiku vykolejit. Vláda ale nenápadně mění svoji politiku postavenou dosud na tom, že se bilance rozpočtu rok od roku zlepšovala, aby se v době ekonomického rozmachu zbytečně nekupily nové dluhy. Výhled, který si sama schválila, původně počítal pro příští rok se schodkem 50 miliard, takže teď ho můžeme klidně zdvojnásobit.

Tím končí příjemné období, kdy vláda hospodařila vždy lépe, než slibovala. Schodek – tedy částka, o kterou vláda musí v daném roce zvednout dluh, aby pokryla celou svoji útratu – směřuje ke 100 miliardám poprvé po šesti letech.

Investice, nebo likvidace?

Poslední dvě položky přibyly na seznamu minulou středu na večerním jednání ministrů. Menší částka 420 milionů jde na platy řidičů autobusů, pro většinu Čechů je však zajímavější druhá suma 3,8 miliardy určená rodinám s dětmi. Jde o to, že rodičům přibude k nedávným daňovým slevám (viz rámeček Rozdáváme) další bonus na sociálním pojištění. Mají-li aspoň dvě děti, bude se jim od ledna z platu strhávat jen pět procent místo 6,5 procenta. U tří…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte