Sporilovska ulice

Vaše nízké mzdy jsou nám ukradené, ale zůstaňte s nimi prosím doma. Tak by se dal přeložit vzkaz směrem na východ od německých a francouzských úřadů v už rok trvající „kamionové válce“. Na tamních dálnicích policie kontroluje řidiče českých kamionů (a nejen je, ale i všechny kolegy ze zemí bývalého východního bloku), spočítá hodiny, které řidič na území jejich státu strávil, a vyžaduje potvrzení, že za ně řidič dostal německou či francouzskou zákonnou minimální mzdu. Pokud tomu tak není, může zaměstnavatel dostat i likvidační několikamilionovou pokutu. Francouzští policisté vyžadují navíc překlad všech dokumentů do francouzštiny.

Němci i Francouzi tvrdí, že jen chtějí, aby se o spediční zakázky v Unii soutěžilo férově. A ptají se, jak mají jejich dopravní firmy soupeřit s východní konkurencí, když ta má o tolik nižší náklady a netlačí ji k zaměstnancům štědré sociální zákony jako v bohatších státech. Na druhé straně bývalé železné opony, včetně Česka, panuje shoda: takhle prostě funguje Evropská unie a volná soutěž, o nic nezákonného nejde.

Nově se k Německu a Francii přidalo také Rakousko – a zaznívají hlasy, že zde nenápadně začíná obchodní válka, která může Evropské unii uškodit víc než mnozí hlasití populisté. Záležet bude na Evropské komisi. A na tom, jak zareaguje východní větev konfliktu.

Jenom projíždíme

„V Německu a Francii je před volbami. Chápu to jako vzkaz, že tamní politici se perou za zájmy vlastních firem, takže si myslím, že po volbách ten…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte