15-profil-neuwirth
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Je sobota večer, běží osmá minuta první třetiny, tým z Filadelfie vede nad New Jersey 1:0. Hokejová aréna Wells Fargo Center s 19 tisíci sedačkami je skoro vyprodaná, další miliony sledují klání u obrazovek. Televizní kamery i pozornost celého stadionu je upřená k modré čáře, kde se rozhodčí právě chystá vhazovat puk. Mnohem větší drama se ale v tu chvíli odehrává v brance Filadelfie. Český brankář Michal Neuvirth stojící v typickém obranném podřepu se náhle mírně zhoupne, rozhodí rukama a bezvládně se hroutí na záda. Jeho tělo několik vteřin nehybně leží na ledu, zatímco se hráči honí za pukem. Jako jeden z prvních si ležícího kolegy všimne na lavičce sedící Pierre-Edouard Bellemare a ukazuje jeho směrem, celá střídačka ihned přeskakuje hrazení a rychle bruslí k ležícímu spoluhráči. Rozhodčí zastavuje hru, stadion zlověstně ztichne. Nejlepší hokejová liga světa je zvyklá na ledacos, ostré srážky, zranění i krev k tvrdému sportu patří, když se však náhle zhroutí k zemi hráč, který stál sám a v klidu mimo akci, všechny to vyvádí z míry. „Michal Neuvirth se… prostě složil… nedíval jsem se,“ říká zaraženě televizní komentátor.

Čas se vleče. U brankáře jsou lékaři, měří mu pulz, sundávají masku. Kolem postává kompletní oranžovo-černo-bílý tým, ve kterém hraje několik dalších Čechů. Je tu i Radko Gudas, mohutný vousatý obránce, který má k Neuvirthovi mimořádně blízko: Gudasova sestra právě čeká s kolegou dítě. Po několika dlouhých minutách Neuvirth pohne nohama, kamera…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte