10_Fuksova_Jaros
Zuzana Fuksová

Asi by se mi nestalo, že bych byla prezidentem, natož prezidentkou. Takový člověk je chudák. Pořád je mezi lidmi, ratifikuje smlouvy a jen občas může plout na nafukovací matračce, u čehož je focen. Proto by měl být psychicky odolný vůči poryvům nálad – zvenčí i svým vlastním. Neměl by být ale ani konzerva, která svou identitu zakládá na vědomostech získaných před čtvrt stoletím na vysoké. Měl by být vlídný, ne žoviální. Měl by být ve svazku s někým, kdo vedle něj nevypadá jako utlačované páté kolo u vozu – tedy pokud bude mít druha. (Single prezident by byl podobně revoluční jako vietnamský prezident!) K této sentimentální představě mě vede vzpomínka na manžele Obamovy, o jejichž politických aktech vím málo, ale na uklidněnou pozoruji videa s jejich neformálními proslovy, tanci a gesty – jsou moje guilty pleasure podobně jako George Michael. Prezidenta vnímám hlavně iracionálně – měl by to být někdo, s kým toužíte prohodit pár vět, a ne prohodit ho oknem.

Prezident by měl mít hlavně dobré poradce. Sympatický je mi odkaz Václava Havla, který se podle personálu radil až obsedantně a v neposlední řadě respektoval názor svých družek.

Pro mě je prezident smíšená funkce ateistického papeže, animátora aktivit pro zahraniční delegace a maskota, který pokládá věnce. Měl by ctít svou bibli – ústavu – a chránit její výklad. Neměl by bojkotovat vyšší celky, do kterých patříme – EU a NATO počínaje. Jedná se sice o ornament, ale nebylo by špatné, kdyby se uměl pěkně oblékat a…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte