23A_jaros_varianta
Můj diář je tvůj. (Zleva Vojtěch Franta a Petr Třešňák) • Autor: Milan Jaroš

Tuzemští Piráti překonali důležitou psychologickou bariéru. Minulý týden se poprvé v historii přehoupli přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Alespoň hypoteticky: podle březnového volebního modelu STEM jsou s 5,5 procenta hlasů sedmou a poslední stranou, kterou by voliči do parlamentu poslali (za ANO, ČSSD, KSČM, lidovci, ODS a TOP 09). V reálu by to znamenalo osm poslanců, což jsou vyhlídky, které tato alternativní strana za osm let od svého založení ještě nikdy neměla. Na to, jak by si vedli ve vysoké politice, se dá zatím usuzovat ze dvou pirátských bašt – přes dva roky už vládnou Mariánským Lázním a v Praze jsou hlasitou opozicí.

Neuvěřitelný výsledek

„Otevřu si jeho kalendář na webu a zapíšu mu tam schůzku s vámi,“ směje se pirátský místostarosta Mariánských Lázní Vojtěch Franta (31) do telefonu. Pochlubí se, že právě díky Pirátům teď může každý občan sledovat podrobný program radních on-line. Očividně se baví představou, co Petr Třešňák, jeho stranický kolega, který zrovna nevzal telefon, řekne na přece jen poněkud „pirátský“ průnik do jeho plánů.

Výsledek posledních komunálních voleb v Mariánských Lázních Piráty zaskočil, získali přes 20 procent hlasů a přiznávali, že i v nejoptimističtějších prognózách počítali tak s 12 procenty (zhruba s takovým ziskem se muselo spokojit druhé hnutí ANO). Zpětně si úspěch vysvětlují dvěma věcmi. Místní už byli unaveni léty s oranžovo-modrou radnicí a korupčními stíny, které se nad ní vznášely. Zároveň si mladý architekt Franta získal přízeň mladých: stál u zrodu spolku Švihák, který před čtyřmi lety rozhýbal stojaté kulturní vody zdejších lázní. Začal pořádat populární večery uměleckých sebeprezentací PechaKucha, zapojil se do akce Den architektury, uspořádal soutěž ve slam poetry, festival Kulturní Ozdravení, pořádá cyklojízdy či workshopy pro děti.

Piráti chystají proměnu: hodlají se stát „seriózním subjektem“.

Tweetni to

Populární mladý muž se na podzim 2014 stal historicky prvním pirátským starostou. V čele Mariánských Lázní ale vydržel jen několik měsíců. Jeho pád odstartovala účast v nevinné silvestrovské koulovačce na kolonádě, kterou odnesly hodiny na pavilonu Křížového pramene. Staly se jedním z terčů, noviny psaly, že se zastavily na třech minutách po půl jedné a spadla z nich obruč (starosta Franta ji neprodleně odnesl na městskou policii a o incidentu ji poctivě informoval). Frantu po miniskandálu vystřídal současný starosta Petr Třešňák (vystudoval technickou ekologii a sedm let pracoval pro ČEZ, kde připravoval výstavbu čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín).

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte