Libyan General Haftar leaves after meeting Russian Foreign Minister Lavrov in Moscow
Generál Chalífa Haftar během loňské návštěvy Moskvy • Autor: REUTERS

Černá ušanka vypadá na hlavě libyjského válečníka podivně. Kožešinová čepice je však nezbytná – v zimní Moskvě, která se stala důležitým cílem blízkovýchodních vůdců. Patří mezi ně i Chalífa Haftar, který v roce 2016 navštívil Moskvu dvakrát. V tomto měsíci se tam objevil jeho rival Fáiz Sarrádž, šéf Spojenými národy podporované vlády v Tripolisu. Letos se do Kremlu k audienci u Vladimira Putina dostavili i jordánský král Abdalláh, turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Tyto návštěvy jsou projevem sílící aktivity Ruska na Blízkém východě. „Tato politika se netýká pouze Sýrie,“ říká Andrej Kortunov z ruského think tanku Rada pro zahraniční věci. Ruské zájmy v tomto regionu zahrnují bezpečnost, obchod se zbraněmi a ropu. Blízký východ však především nabízí platformu pro posílení pozice Ruska jako globální velmoci. „Ti, kdo mají silné postavení tam, budou mít silné postavení i ve světě,“ říká Fjodor Lukjanov z Rady pro zahraniční a obrannou politiku, která je poradním orgánem vlády.

Nenahraditelní

Působení v roli vlivného účastníka dění v Sýrii pomohlo Rusku rozvíjet vztahy. Snaží se udržovat kontakty i navzdory rozporům mezi sunnity i šíity, mezi Izraelci a Araby. Přestože Rusko bojovalo v Sýrii společně s Íránem, Putin pomohl zprostředkovat dohodu o dodávkách ropy se Saúdskou Arábií. Navázal také vztah s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím, obnovil styky s Erdoğanem, narušené po sestřelení ruské stíhačky nad Sýrií…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte