Tak si to shrňme: Nizozemsko je centrem fašismu, Nizozemci zkažení a navíc vrazi osmi tisíc bosenských Muslimů ve Srebrenici. Německo, to je samo sebou též nacistické, a navíc poskytuje úkryt teroristům. Nadávky mířící z Istanbulu do Evropy jsou tak nehorázné, až jsou směšné. Třeba když turecký ministr zahraničí urážení Nizozemců opepří připomínkou, že i ty své slavné tulipány získali jen díky osmanské říši. Ano, má pravdu, byly poprvé dovezeny od Bosporu v 16. století.

Nejde zde o to, zda nizozemská vláda jednala správně, když zabránila vstupu tureckých ministrů, přece jen partnerů z NATO, na své území. Poklidná rozvážnost, se kterou stejné situaci čelí sousední Německo, se zdá být rozumnějším postojem. Podstatné je chování a rétorika tureckého vladaře Recepa Tayyipa Erdoğana a jeho ministrů, které ukazují, jak hluboce špatným směrem se současné Turecko bohužel vyvíjí. Erdoğanovi domácí, sekulárně a liberálně smýšlející kritici to vědí již dávno; nyní mohli aroganci tamní moci na chvíli pocítit i Evropané.

Erdoğan je mistrem politických kampaní, od počátku tisíciletí vyhrává jedny volby za druhými. Jeho osvědčenou taktikou je vytipování nepřítele, provokace a snaha sjednotit proti němu zbytek společnosti. Turecký prezident a vláda se poté v praxi mnohdy chovají rozumně: například dodržují své mezinárodní závazky (včetně migrační dohody s EU). Avšak výsledkem permanentní vyhrocené rétoriky a hledání nepřítele je nebývalá a nezdravá polarizace tamní společnosti.

I_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1462

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte