Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Tulipány od Bosporu

Turecko je na scestí, ale silná gesta Evropy k ničemu nepovedou

Tak si to shrňme: Nizozemsko je centrem fašismu, Nizozemci zkažení a navíc vrazi osmi tisíc bosenských Muslimů ve Srebrenici. Německo, to je samo sebou též nacistické, a navíc poskytuje úkryt teroristům. Nadávky mířící z Istanbulu do Evropy jsou tak nehorázné, až jsou směšné. Třeba když turecký ministr zahraničí urážení Nizozemců opepří připomínkou, že i ty své slavné tulipány získali jen díky osmanské říši. Ano, má pravdu, byly poprvé dovezeny od Bosporu v 16. století.

Nejde zde o to, zda nizozemská vláda jednala správně, když zabránila vstupu tureckých ministrů, přece jen partnerů z NATO, na své území. Poklidná rozvážnost, se kterou stejné situaci čelí sousední Německo, se zdá být rozumnějším postojem. Podstatné je chování a rétorika tureckého vladaře Recepa Tayyipa Erdoğana a jeho ministrů, které ukazují, jak hluboce špatným směrem se současné Turecko bohužel vyvíjí. Erdoğanovi domácí, sekulárně a liberálně smýšlející kritici to vědí již dávno; nyní mohli aroganci tamní moci na chvíli pocítit i Evropané.

Erdoğan je mistrem politických kampaní, od počátku tisíciletí vyhrává jedny volby za druhými. Jeho osvědčenou taktikou je vytipování nepřítele, provokace a snaha sjednotit proti němu zbytek společnosti. Turecký prezident a vláda se poté v praxi mnohdy chovají rozumně: například dodržují své mezinárodní závazky (včetně migrační dohody s EU). Avšak výsledkem permanentní vyhrocené rétoriky a hledání nepřítele je nebývalá a nezdravá polarizace tamní společnosti.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte