59A_profimedia
Člen prozatímní vlády Alexandr Kerenskij v Zimním paláci v roce 1917 • Autor: AKG, Profimedia

V ten den se v Petrohradu oteplilo a lidé vyšli do ulic, aby si připomněli Mezinárodní den žen. Vidět tak byly především ženy ze všech sociálních vrstev demonstrující za rovnoprávnost a volební právo, ale také proti nekonečným frontám na potraviny. Atmosféra houstla a kromě hesel kritizujících zásobování a přídělový systém se začalo volat po svržení cara a celého systému. Do stávky následně vstoupilo více než 100 tisíc dělníků. Demonstranti se střetli s policií, ale ani carovi loajální kozáci nebyli schopni donutit davy, aby se rozešly.

Do válečného roku 1917 vstupovalo Rusko stávkami a bouřemi, které vyvrcholily právě 8. března (23. února podle platného juliánského kalendáře). Krize režimu dostoupila vrcholu a car Mikuláš II. se ocitl pod tlakem, aby odstoupil. Nakonec tak 15. března učinil, překvapivě nikoli ve prospěch svého nemocného syna, ale svého bratra, velkoknížete Michaila. Ten ale odmítl na trůn nastoupit, a moc tak převzala Prozatímní vláda. Vyvrcholila únorová revoluce a Rusko se mohlo vydat třemi směry – k demokracii západního stylu, radikálně levicové revoluci, nebo se vrátit k právě zavržené monarchii v pravicově autoritativním hávu. Zprvu to vypadalo, že zvítězí demokracie. Prozatímní vláda se těšila podpoře, lidé byli nadšeni, protože v horečném tempu uváděla v život svobody, na něž Rusko čekalo desítky i stovky let.

Jako nejenergičtější člen vlády se od počátku profiloval mladý právník Alexandr Kerenskij, jehož básník Sergej Jesenin nazval „náměstkem…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte