07_dopis_samynandpartners_com

Psal se rok 2004. Na tradičním snímku premiérů a předsedů vlád z eurosummitu stál Jacques Chirac, Tony Blair nebo Gerhard Schröder. Z nováčků byl vzadu sotva vidět Mikuláš Dzurinda, vepředu se zubil Vladimír Špidla. Všechno bylo připravené na velký třesk o měsíc později, kdy se ke staré patnáctce připojilo deset nových členů. Tolik jako nikdy předtím. Opojeni atmosférou unikátního sjednocování poválečné Evropy politici odsouhlasili plán na novou budovu v Bruselu pro své sedánky. Ať už jich bude 25, 27, 28 nebo ještě víc. Že by jich mělo být někdy míň, to tenkrát nikoho nenapadlo.

Deset let nato se sice tehdejší britský premiér David Cameron pokoušel projekt „Paláce Evropa“ zhatit, když informace o pokračující velkolepé stavbě dostal na stůl k večeři uprostřed finanční krize a také uprostřed neutuchající záchrany potápějící se řecké ekonomiky. Jeho odpor ale v Bruselu narazil a zůstal jen gestem pro domácí publikum. Čas ukázal, že ani tam mu nepomohlo.

Teď je nová budova v bruselské evropské čtvrti dostavěná. Na rozdíl od okolních sídel evropských institucí má v sobě kus historie. Architekti její moderní část přilepili na Résidence Palace, jenž byl ve dvacátých letech minulého století vybudovaný jako nejluxusnější bytový komplex v Evropě. Pro nájemníky nechyběl bazén, kino, divadlo, restaurace a není divu, že ho během druhé světové války zabralo pro svoje velení gestapo. Co z překotné historie v něm zůstalo, ucítí politici, jakmile budou kráčet starými mramorovými…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte