7-profil-cameron
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Britský premiér se vrátil domů. Objel evropská hlavní města, zkřížil argumenty s tamními premiéry, svedl rozhodující duel s prezidentem Evropské rady Donaldem Tuskem. Na domácí půdu přijel David Cameron jako vítěz, který dojednal nové podmínky členství své země v Evropské unii. „Často se mě ptají, zda bych hlasoval pro vstup do Evropské unie. Mohu prohlásit, že za těchto podmínek bych byl pro to, aby se Británie členskou zemí stala,“ vysvětlil v Londýně.

Přijetí bylo poměrně vlažné. „To si z nás děláte Brusel!“ vítal premiéra nepříliš uctivě na titulní stránce deník The Sun. V parlamentu se mluvilo o rozvařené kaši, v novinách psalo o „políčku do tváře Britů“. Následně agentura YouGov zveřejnila poslední průzkum. Vyplývá z něj, že v referendu by o devět procent zvítězili stoupenci odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Těžko říct

Průzkumy není radno přeceňovat, poslední dobou se pravidelně mýlí – kdyby došlo na jejich měření, bylo by dnes Skotsko samostatným státem a volby by místo Cameronova vítězství skončily patem. Přesto lze s velkou mírou jistoty říci, že „reforma“, kterou britský premiér dovezl, přesvědčila málokoho. Některé její body, jako zvýšená možnost evropských parlamentů blokovat evropskou legislativu, jsou vázány na nanejvýš nepravděpodobné podmínky. Jiné jsou plné hranatých závorek, což znamená, že se jejich přesné znění ještě bude projednávat na bruselském summitu tento týden. Především se ale jedná buď o symbolické deklarace, nebo o…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1900

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte