Handout photo of Ukrainian President Poroshenko addressing servicemen of 44th Artillery Brigade in…
Kope si politický hrob? (Porošenko) • Autor: REUTERS

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vlastní v apartní kyjevské čtvrti Carskoje Selo (Carská vesnice) velmi lákavý pozemek. Hned naproti leží rozrůstající se uzavřené sídliště, které vlastní Ihor Kononěnko, prezidentův přítel a zástupce šéfa jeho parlamentní frakce. Tito dva muži se seznámili na vojně, v Sovětské armádě. Když Ukrajina získala nezávislost, stoupali společně v podnikání i politice. Minulý týden rezignoval ukrajinský ministr hospodářství Ajvaras Abromavičius a obvinil Kononěnka, že brání reformám. Dodal, že odmítl krýt státní úředníky, kteří se „velmi podobně jako stará vláda snaží ovládnout tok veřejných peněz“.

Revoluce na Majdanu měla potlačit korupci a klientelismus. Abromavičius, investiční bankéř narozený v Litvě, patřil mezi několik cizinců, kteří byli pozváni do vlády, aby změnili staré pořádky. Postavil se zaběhaným zájmům v kruzích kolem prezidenta i premiéra Arsenije Jaceňuka. Abromavičius je od revoluce druhý ministr hospodářství, který z podobných důvodů odchází, a pátý ministr současné vlády, jenž rezignoval. Západní velvyslanci si nad jeho odchodem stýskají. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová pohrozila, že „když Ukrajina nevyvine znatelné úsilí s cílem posílit vládní reformy a boj proti korupci“, MMF ukončí záchranný program ve výši 18 miliard dolarů. Po prohlášení Lagardeové prezident Porošenko slíbil, že se bude dělat víc.

Vedoucí Porošenkova parlamentního bloku Jurij Lucenko…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte