51-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Dvacátý sedmý rok od velkého listopadu posouvá Česko dál do situace, kterou nezná. Ještě nikdy nemělo tolik času na svobodný rozvoj jen podle svých vlastních rozhodnutí. Ve srovnatelně dlouhé době po vzniku Československa se psal rok 1945 a po masarykovské republice zbyly nanejvýš ideály, které už naši předci dílem nechtěli, dílem nemohli naplnit. Z téhle historické perspektivy, ale také té přítomné evropské vypadal letos český stát jako prostor stabilní politiky, slušně fungujícího hospodářství a bezpečí. Při detailnějším pohledu je samozřejmě i po letošním roce co zlepšovat.

Babiš a nejistota

Napřed k politické stabilitě. Poté co před třemi lety padla ODS a na její místo se protlačilo protestní hnutí majitele největší soukromé firmy, se politické rozložení sil v Česku výrazněji nemění. Opozice nikdy nebyla tak slabá, naproti tomu nejkompetentnější se veřejnosti jeví obě hlavní vládní strany ČSSD a ANO. V jejich vzájemném přetahování letos Babišova formace výrazněji posílila a získala příznivce z protilehlých konců politického spektra – od komunistů nebo z TOP 09. Účinkem se míjí antibabišovské bubnování na poplach v podání pravice. Voliči na to neslyší, rizika spojená s ANO (nevídaný střet zájmů, využití zpravodajských médií v politice) jim podle výzkumů preferencí nevadí.

Letošní rok ovšem přinesl Babišovi dvě komplikace: parlament schválil zákon, který ho jako politika nutí vzdát se podnikání, a tedy i vlastnictví médií. Vyhlídky na vládu mu komplikuje také…

I_obalka R52_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka R52_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte