Když si dáme dohromady to, co Donald Trump říkal v kampani, jeho tweety a koho kam jmenuje, můžeme si udělat představu o jeho zahraniční politice. Budoucí prezident důsledně naznačuje, že chce vyjít vstříc Rusku a k Číně se chovat přísně. A přitom je to skoro úplně naopak. Mezinárodní systém vedený Amerikou Číně spíše vyhovuje. A Rusko se snaží jej zvrátit.

Je paradoxní, že Mitt Romney nebyl jmenován ministrem zahraničí právě v době, kdy se potvrdil jeho klíčový názor na zahraniční politiku. V roce 2012 pronesl Romney známý výrok: Rusko je „geopolitický protivník Ameriky číslo 1“. Prezident Obama se tomuto tvrzení vysmál a jiní – včetně mě – se domnívali, že to Romney přehnal. My jsme se mýlili, Romney měl pravdu.

Obama svůj nesouhlas s Romneym odůvodnil tím, že Rusko je „regionální mocnost“ a jeho ekonomika upadá. Postavení Ruska, kterému se od roku 2012 daří ještě hůř, tím popsal přesně. Ruská ekonomika za dva roky opravdu oslabila. The Economist uvedl, že v uplynulém desetiletí stouply výdaje státu z 35 procent HDP na šokujících 70 procent. Rubl se zřítil. Veřejný dluh Ruska dnes agentura Moody’s označuje za podřadný.

Pohled Číny na svět je v podstatě neškodný.

Tweetni to

Za Putinovy vlády však Rusko našlo způsob, jak se – navzdory své ekonomické slabosti – geopoliticky prosadit. Dokázalo to efektivním využíváním svých předností, jako jsou stále mohutné ozbrojené síly a tajné služby, stejně jako možnost veta v Radě bezpečnosti OSN.…

I_obalka R52_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka R52_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte