Jiri Lang
Posila, nebo riziko? (Jiří Lang) • Autor: Milan Jaroš

Bývalý dlouholetý šéf BIS Jiří Lang se vrací do tuzemské zpravodajské komunity. Celkem překvapivě byl vládou i poslaneckým výborem pro bezpečnost schválen do funkce ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Důvod nečekané a bleskové změny (kterou poslanec Bohuslav Chalupa /ANO/ přirovnává k nedávné překotné a neprůhledné policejní reformě) je vykládán ve dvou verzích. Oficiální i neoficiální. A přináší znepokojivou otázku: nebyla jmenováním Langa do pozice šéfa NBÚ porušena hranice, daná servisním postavením BIS vůči výkonnými pravomocemi vybavenému NBÚ?

Až na Hrad

Oficální verze je jednoduchá. „Jiří Lang je zkušený muž, který bude zárukou pro práci NBÚ,“ říká premiér Bohuslav Sobotka. Ke změně došlo nyní a rychle proto, že se rychle mění bezpečnostní tvář světa a dosavadní šéf NBÚ Dušan Navrátil bude budovat nový čtyřsetčlenný tým, který se má věnovat kybernetické bezpečnosti. Má to logiku, zárodky týmu vznikly už před třemi lety právě na NBÚ. „Cítím, že to je moje dítě, a je mojí povinností a srdeční záležitostí dovést ho k dospělosti,“ říká Dušan Navrátil, který vedl NBÚ deset let.

Až na Bohuslava Chalupu nevidí v bleskové změně problém ani poslanci, kteří ve čtvrtek Langovo jmenování posvětili. „O změně jsem se dozvěděla až z médií, to je od vlády neférové. Ale panu Langovi věřím a nevidím ve jmenování žádný problém,“ shrnuje postoj bezpečnostního výboru jeho členka Jana Černochová.

Zpravodajská komunita si není tak jistá. Neoficiální výhrady,…

I_obalka R52_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka R52_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte