Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace, Společnost

Věda, sex a Alzheimer

Nedávno založený zpravodajský server Infobaden news přinesl jako jednu z prvních zpráv reportáž s názvem „Českým vědcům se nepodařilo najít lék na Alzheimerovu chorobu“. Ve svém zpravodajství se tento druhý nejdůvěryhodnější server na českém internetu snaží dobrat příčin fatálního selhání vědců z Akademie věd ČR. Redaktoři provádějí investigativní žurnalistiku přímo na půdě Ústavu biomedicíny a zjišťují, že podmínky k výzkumu jsou skvělé a badatelé vzdělaní a pracovití. Podle ředitele ústavu, profesora Radima Bašného selhal ale mladý pracovník, který v klíčový okamžik nedostal nápad, jak pozměnit neúčinnou formu léku na účinnou. Atmosféra v ústavu je na bodu mrazu, a byť se proti mladému vědci nechystají žádné sankce, bylo rozhodnuto, že žádná z budov Akademie věd ČR neponese v budoucnu jeho jméno.

Fingovanou reportáž z neexistujícího ústavu akademie věd už vidělo na webu více než sto tisíc diváků a věřím, že se bavili stejně dobře jako já. Autoři se trefně navážejí na jedné straně do vědců, slibujících zázraky na počkání a nemožné do tří dnů, a na druhé straně do přehnaných očekávání veřejnosti. Ve společenské atmosféře tlačící na rychlé praktické výsledky se pro nás vědce stává kategorickým imperativem nenafukovat význam našich objevů. když nový preparát na posílení paměti funguje ve zkumavce, nebo dokonce uleví laboratorní myšce, neznamená to nutně, že bude pomáhat i lidem. Výsledek stačí střízlivě a srozumitelně sdělit veřejnosti a není třeba zastírat, že jsme…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.