Nedávno založený zpravodajský server Infobaden news přinesl jako jednu z prvních zpráv reportáž s názvem „Českým vědcům se nepodařilo najít lék na Alzheimerovu chorobu“. Ve svém zpravodajství se tento druhý nejdůvěryhodnější server na českém internetu snaží dobrat příčin fatálního selhání vědců z Akademie věd ČR. Redaktoři provádějí investigativní žurnalistiku přímo na půdě Ústavu biomedicíny a zjišťují, že podmínky k výzkumu jsou skvělé a badatelé vzdělaní a pracovití. Podle ředitele ústavu, profesora Radima Bašného selhal ale mladý pracovník, který v klíčový okamžik nedostal nápad, jak pozměnit neúčinnou formu léku na účinnou. Atmosféra v ústavu je na bodu mrazu, a byť se proti mladému vědci nechystají žádné sankce, bylo rozhodnuto, že žádná z budov Akademie věd ČR neponese v budoucnu jeho jméno.

Fingovanou reportáž z neexistujícího ústavu akademie věd už vidělo na webu více než sto tisíc diváků a věřím, že se bavili stejně dobře jako já. Autoři se trefně navážejí na jedné straně do vědců, slibujících zázraky na počkání a nemožné do tří dnů, a na druhé straně do přehnaných očekávání veřejnosti. Ve společenské atmosféře tlačící na rychlé praktické výsledky se pro nás vědce stává kategorickým imperativem nenafukovat význam našich objevů. když nový preparát na posílení paměti funguje ve zkumavce, nebo dokonce uleví laboratorní myšce, neznamená to nutně, že bude pomáhat i lidem. Výsledek stačí střízlivě a srozumitelně sdělit veřejnosti a není třeba zastírat, že jsme…

I_obal_R05_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R05_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte