Státní zástupkyně Dagmar Máchová u Městského soudu v Praze (1. září 2015);Státní zástupkyně Dagmar…
Dagmar Máchová – jedna z výrazných tváří posledních čtyřiceti let tuzemské justice. • Autor: iDNES.cz, Profimedia

V Česku není moc státních zástupců, kteří by stáli za vyšetřováním tolika tak závažných zločinů, jako Dagmar Máchová. Když ovšem tato žena musela nedávno ukončit téměř čtyřicetiletou kariéru, nečekala na ni pochvala, nýbrž obvinění: policisté jsou přesvědčeni, že vynášela viníkům a jejich přátelům informace o vyšetřovaných kauzách a brala za to peníze.

Nebylo to až takové překvapení, na žalobkyni z Městského státního zastupitelství v Praze Máchové spočívá už od půli minulé dekády podezření, že občas zametala pod koberec vyšetřování trestných činů, které mohlo odhalit propojení politiky a podsvětí. Žalobkyně Máchová na to reaguje také už léta slovy, že se nikdy nezpronevěřila etice povolání, nikdy nepostupovala v rozporu se zákonem a nikdy nebyla oficiálně obviněna. Skutečností ale také je, že v pracovní složce žalobkyně Máchové najdeme několik velmi závažných a známých případů, jejichž vyšetřování skončilo odložením nebo osvobozujícím rozsudkem.

Současné obvinění Dagmar Máchové – oficiálně za vynášení informací ze spisů za úplatek – tedy podtrhává roky zadržovanou otázku: Pomáhala pražská žalobkyně zločincům unikat trestu? A pokud ano, proč to dělala a proč jí to tak dlouho procházelo? Protože ale státní zástupci i policie zatím v případu Máchové nedodali ke sděleným paragrafům žádnou konkrétní náplň, je namístě i otázka, zda její obvinění nedopadne jako další z řady podobných kauz nedávné minulosti: po halasném začátku postupné vyšumění do ztracena.

Začalo to na…

I_obalka_R48_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte