Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Blanka přivezla do města víc aut

Praha řidičům děkuje, část z nich se ale zlobí

BLANKA/TUNEL DOPRAVA PONDELI/TEST
Nakoupit raději jinudy. • Autor: CNC - zpravodajství, Profimedia

Děkujeme, že jezdíte Tunelovým komplexem Blanka,“ hlásají plakáty, na nichž pražský magistrát láká řidiče k další jízdě: když pojedete tunelem dvakrát denně, ušetříte za rok 44 hodin. „Zájem řidičů je velký, stejně jako jejich spokojenost,“ chlubil se šestikilometrovým dílem rok po jeho otevření, letos v září, náměstek pro dopravu Petr Dolínek. Tvrdil, že se městem jezdí nejenom pohodlněji, ale spokojeni mohou být všichni obyvatelé – podle Technické správy komunikací (TSK) aut ve městě nepřibylo.

Spolek Auto*Mat ho vzal za slovo, ponořil se do statistik TSK a došel k jinému závěru. Vyšlo mu, že ke 20 milionům kilometrů, které auta denně po silnicích metropole ujedou, hned na podzim po otevření Blanky přibylo dalších víc než 500 tisíc kilometrů. Většina z toho ve čtvrtích na severu města, takže souvislost s novým tunelem je jasně patrná. A číslo rostlo dál, na nějakých 700 tisíc kilometrů každý pracovní den.

Podle dopravního experta Auto*Matu Vratislava Fillera platí jednoduché pravidlo, jakmile se autům otevře prostor, hned ho využijí. Když zmizí kolony, jede se rychleji, a do aut sednou i ti, kdo je předtím nechávali doma nebo parkovali někde na okraji města.

Celkový počet ujetých kilometrů Blanka podle Fillera sice zvýšila, některým částem Prahy se ale zároveň ulevilo. Provoz klesl například na magistrále a Nuselském mostě, na Evropské třídě, v ulici Milady Horákové či Veletržní a v celém širším centru, třeba na obou březích Vltavy, na Malé Straně i Smetanově…

I_obalka_R46_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte