Moji akademičtí kolegové za Atlantikem doufají, že Američané si 8. listopadu zvolí první prezidentku v historii země. Neznám mezi nimi nikoho, kdo by se chystal volit nevyzpytatelně se chovajícího Donalda Trumpa, mezi jehož šílené výroky ve vztahu k vědě se řadí i tvrzení, že celý problém vlivu člověka na klima si vymysleli Číňané. Nepříliš oblíbená, ale oproti Trumpovi normální Hillary Clinton naopak říká, že k vědě má důvěru a že změna klimatu je realita, se kterou musíme něco dělat.

Pro nás je zajímavé si položit otázku, jakou zprávu přináší americký volební souboj pro blížící se prezidentské volby v Česku. Jako vědec jsem si vědom, že stavět na analogiích je nebezpečné, přesto se řada srovnání přímo vnucuje. Rozhodne-li se současný český prezident usilovat o znovuzvolení, budeme mít i u nás kandidáta, který stojí mimo přijatelné normy politického a společenského chování v civilizovaném světě. Pokud to snad někomu nebylo zřejmé při minulé volbě, dnes je situace jasná. Jediný způsob, jak se Miloš Zeman může dostat do normy, je, že se změní naše vnímání, co je ještě normální. V tom je jeho největší nebezpečí, ale zároveň i návod jak jej porazit.

Přes všechny své slabiny je Hillary Clinton schopná politička s racionálním pohledem na svět a politickými postoji, které zásadně nevybočují z politického středu. I u nás bychom se měli poohlédnout po někom s podobnými atributy. Proti úřadujícímu prezidentovi, který se chová jako šílenec, je třeba postavit normálního politika.…

I_obalka_R45_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte