07A_archiv_autora

Ammán má dlouhý a fascinující příběh. Tisíce let trůní na několika kopcích, jako výsměch nesmlouvavé poušti, která je tu všude okolo. Ammánu, zmíněnému v Bibli jako „město dětí“, vládli Izraelité, Římané, Arabové, Egypťané, Syřané, Osmané i Britové. Jedním z mála dokladů jeho pestré historie je římský amfiteátr pro šest tisíc lidí. Téměř žádné jiné historické budovy se nezachovaly, musely ustoupit touze po moderní urbanizaci. Před sto lety mělo hlavní město Jordánska tisíc obyvatel a ještě v padesátých letech 20. století tu bydlela třetina lidí ve stanech. Dnes počet obyvatel šplhá k pěti milionům.

Ulice plné pískovcových domů dělají z města, ve srovnání s Istanbulem nebo Jeruzalémem, poněkud nudnou a stereotypní masu s obzorem téměř bez zeleně. Na rozdíl od obrázků, jež jsme zvyklí vídat v médiích z arabského světa, je ale ve městě vidět ekonomický úspěch a rozvoj. Širokými ulicemi proudí moderní auta, je tu třeba vidět mnohem více hybridů než v Česku. Všude je přítomná mladá generace věčně si upravující účesy pro nejlepší selfie na Facebook. FIFA tu zrovna pořádá mistrovství světa ve fotbale dorostenek do 17 let a město zdobí billboardy s fotografiemi místních týmů. Na brzké dokončení čeká nové centrum města zvané Boulevard, opulentní přístaviště pro luxusní nákupy a symbol toho, že je Jordánsko v současném chaosu Blízkého východu nejstabilnější zemí a láká investice.

Zácpa je dnes mírnější (stejně jako troubení) a do nemocnice Al-Khalidi přijíždíme včas na první…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte