Některé věci přicházejí spolehlivě každý rok ve stejnou dobu. Například festival Designblok, který probíhá do pondělí a je mu věnována tato strana. Tématem byl tentokrát sport.

Existují dva druhy lidí: designéři a sportovci. Svoji existenci navzájem v nejlepším případě ignorují. Tak to aspoň bylo donedávna. České sportovní a outdoorové firmy s tím počítaly. Šily větrovky v barvách, které se v lavině opravdu nepřehlédnou, nápisy na kolech vypadaly trochu jako letáky z Globusu a kalhoty musely mít kostičky přesně tak, jak to lidé typu „sportovci“ měli rádi. Aby jim to nekazili, neměli designéři do těchto podniků přístup: estetiku a módu tam řešili většinou vlastními silami, čemuž odpovídal výsledek.

Žádné rozdělení na dva druhy ale netrvá navždy a sport a design si přestávají protiřečit. Designéři přinášejí sportovním firmám technologické inovace. Například nové materiály – vzpomeňme na inovativní látku na kondomy skynfeel. Zjistilo se, že materiál i slogan „cítíte všechno“ se výborně hodí také na atletické oblečení. Příkladů je víc, běžci jsou odpruženější než klokani, plavci kloužou jako olejovky a sportovci uvěřili v design. A také design trochu přestal opovrhovat sportem. Trend athleisure umožnil lidem chodit v adidaskách do baru a legíny získaly status oblečení.

Samozřejmě, Česko zůstává zemí kostkovaných kalhot. Ale i u nás se našlo pár důkazů, že sport a design už si tolik nevadí. Na Designbloku vystavovala například outdoorová firma Tilak, která přizvala…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1253

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte