Donald Trump je divným vůdcem republikánů. Hlásí se jen k několika tradičním republikánským postojům a odmítá většinu jejich ikon. Proti němu se staví v podstatě všechny důležité konzervativní časopisy – National Review, The Weekly Standard, Commentary –, stejně jako většina hlavních konzervativních komentátorů, od George Willa přes Davida Brookse po Breta Stephense. Z pěti předcházejících republikánských prezidentských kandidátů tři odmítají veřejně potvrdit, že budou pro Trumpa hlasovat, a o čtvrtém (Johnu McCainovi) se odvažuji tvrdit, že v soukromí za plentou také zaškrtne někoho jiného. Přesto má Trump v průzkumech přibližně stejnou podporu republikánů jako předchozí straničtí kandidáti – alespoň zatím. Volby v podstatě může rozhodnout odpověď na jednoduchou otázku, zda se republikáni budou chovat racionálně, nebo propadnou kmenové mentalitě.

Smysl debat

Naposledy se proti svému kandidátovi republikánští lídři podobně bouřili v roce 1964 a Barry Goldwater tehdy volby drtivě prohrál. Dnes jsou ale Spojené státy rozpolcené tak zásadně, že i kus kartonu s písmenem R by získal přibližně 43 procent hlasů a cedulka s písmenem D by na tom byla zhruba stejně.

Mnozí konzervativní intelektuálové už celé měsíce doufají, že během kampaně vyjde najevo, že Trump není republikán a postrádá potřebnou kvalifikaci. To se skutečně děje, naposled během debaty minulé pondělí. Průzkumy ukazují, že Hillary Clinton vyhrála s velkým náskokem. Když ale byli republikánští voliči a…

I_obalka_R40_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte