Myslíte, že stačí vyvrátit nějakou lež, aby byl svět opět v rovnováze? Chyba lávky! Naše hlava se jí jen tak nezbaví. Tento psychologický efekt zkoumala americká politoložka Emily Thorsonová a nazvala jej „belief echoes“, ozvěny víry.

„Ozvěny“ zahrnují vše, co v nás z nějaké informace zůstává i poté, co se dozvíme, že není pravdivá. Nejsilnější jsou tehdy, když lež zapadá do našeho světonázoru – informace si často vybíráme tak, aby vyhovovaly tomu, o čem jsme již beztak přesvědčeni. A i když pravdivé nejsou, náš mozek nám ani navzdory důkazům nezabrání myslet si, že na tom všem něco je.

Využívají to třeba politici při manipulaci veřejným míněním. Vypustí do veřejného prostoru vědomou lež a účel je splněn – všichni víme, že dobrý příběh neradno kazit pravdou, zvláště když dnes každý má tu svoji. Thorsonová jako příklad používá Donalda Trumpa, který udává tón americkým prezidentským primárkám – jeho skandální (a nepravdivé) výroky víří médii dnes a denně a Trumpovy preference utěšeně rostou. Totéž lze ukázat třeba na ruské propagandě nebo vášnivých diskusích o uprchlících. Nedávno se v této souvislosti na českém internetu ujalo heslo „Není to pravda, ale mohla by být“, vyjadřuje časté myšlenkové pochody oklamaných, „ozvěnám víry“ podléhajících uživatelů, občanů a voličů.

Jak se tedy manipulaci bránit, když ani pravda nestačí? Lži podle Thorsonové nemá cenu vyvracet ani ironicky sdílet – tak či tak je pomáháte šířit dál, budujete zájem kolem něčeho, co si ho nezaslouží…

I_obal_R04_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R04_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte