Minulý týden se v New Yorku konalo každoroční setkání světových lídrů a pro většinu z nich to byla ze všeho nejvíce příležitost ke skupinové terapii. Zdá se totiž, že po celém světě lídři všech politických barev trpí stejným neduhem: nízkou oblibou veřejnosti. Analytik Ruchir Sharma z banky Morgan Stanley si všiml, že průměrná podpora vrcholných politiků 20 nejdůležitějších rozvíjejících se ekonomik klesla za posledních deset let o 17 procent. Co se děje?

Sharma tvrdí, že za vším je ekonomika. Globální růst zpomalil z poválečného průměru 3,5 procenta na dvě procenta od roku 2008. Ani jedna část světa neroste v tuto chvíli rychleji než před finanční krizí. Nejbohatším se přesto daří výborně. Sharma upozorňuje, že počet miliardářů se celoplanetárně zdvojnásobil, dnes je jich více než 1800. Sedmdesát z nich žije v jediném městě, v Londýně.

Čtyři výzvy

Problém je ale ve skutečnosti hlubší než pouhé ekonomické zpomalení. Všude převládá pocit politické nemohoucnosti, a lidé jsou zklamaní. Příčiny hněvu jsou ještě hlubší v mnoha západních zemích. Růst na Západě zpomaluje od sedmdesátých let, včetně Spojených států. Růst produktivity se nikdy nevrátil na poválečnou úroveň s výjimkou krátké epizody v devadesátých letech.

Jak píši v chystaném eseji v magazínu Foreign Affairs, dnešní západní země čelí čtyřem strukturálním výzvám: demografické, globalizační, nárůstu zadluženosti a nástupu automatizace. Nejdůležitější může být krize demografická. Porodnost prudce klesla…

I_obalka_R39_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte