Kvůli zrušení roamingu by možná i ti největší euroskeptici byli ochotni odložit zničení Evropské unie až napřesrok. Drtivá většina Evropanů v zahraničí už mnoho let zvedá jen opravdu urgentní telefony a loví wi-fi po kavárnách a národní regulátoři se shodují na tom, že je to poplatek za nic, protože volání přes hranice operátory nic nestojí. Sprovodit tento přežitek ze světa mělo být jednou z ukázek, jak Unie může ulehčit svým občanům život. Mělo se to stát – po deseti letech slibů – v roce 2017.

A opět to není jisté. V minulých dnech proběhla v Bruselu malá bouře, z níž jako poražený vyšel šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Plán na zrušení roamingu bude v jejím důsledku možná znovu odložen. Což je špatná zpráva pro zákazníky, a je to dost nefér k samotnému Junckerovi.

Evropská komise na začátku září v tichosti ohlásila svůj poslední návrh, jak skoncovat s roamingem. Nabídka zněla: za roaming by se operátorovi neplatilo 90 dní z roku a nebylo by možné jej bezplatně užívat víc než 30 dní v kuse. Zákaznické organizace to obratem označily za podraz (roaming se má podle nich prostě zrušit úplně) a stejně tak i poslanci Evropského parlamentu, kteří úkol skoncovat s roamingem loni komisi uložili.

Byli to ale ti samí europoslanci, kteří ve svém loňském usnesení nechali klauzuli o „férovém užívání“. A o tu zde jde. Operátoři se bojí, že úplné zrušení roamingu by lidem nejen usnadnilo život při cestování, ale také umožnilo užívat zahraniční operátory pro běžné domácí…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte