Strastiplná cesta Česka k trvalému úložišti jaderného odpadu je zase o kapku strastiplnější. Ministr průmyslu Jan Mládek vydal pokyn, aby se ze sedmi obcí, které si stát vytipoval jako potenciální místo pro stavbu úložiště, jednalo už jen se dvěma, které se bouří nejméně. Výsledkem je, že v míře odporu srovnaly všechny dotčené obce krok. Úložiště totiž nechce na svém území žádná z nich a rozdíly panovaly jen ve strategii odporu. Mládek pak prohlásil, že bude zase jednat se všemi. Zároveň ale slíbil, že souhlas občanů je klíčový. Takový postoj pouze podtrhuje, jak obrovský problém v likvidaci jaderného odpadu dřímá.

Možná ani ČEZ

Jaderná energetika si razí cestu dějinami díky technologickému optimismu, jenž je mírou naivity až odzbrojující: počítá s tím, že výhod si můžeme podle libosti užívat hned, zatímco následky v podobě smrtelně nebezpečného odpadu stačí řešit někdy za dlouho, až se to naučíme. Díky jadernému optimismu bagatelizujeme nebo ignorujeme technické, politické a ekonomické těžkosti obrovských rozměrů.

Problém bezpečného a trvalého uložení odpadů se nepovedlo vyřešit ani po šedesáti letech usilovné snahy. Jak navíc ukazuje český příklad, řešení blokuje nechuť občanů dát státu bianko šek k experimentu nebývalého charakteru. Minimálně pět set let bude odpad uložený půl kilometru pod zemí vydávat teplo, které „musí“ odvádět okolní hornina, jinak hrozí přehřátí a poškození skladu. Aby se zabránilo úniku smrtelné radiace, musí zařízení vydržet a…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2406

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte