Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Móda

Šaty značky dobro

Móda už nechce být jen povrchní a stává se součástí aktivistické vlny

49A_jaros_R32_2016
Vlasta Petřinová v dílně Metráže. • Autor: Milan Jaroš

"Jak se mám? Stojí to za…,“ říká Vlasta Petřinová. „Za tři tečky, viď?“ doplňuje její kolegyně Jinka Cilcová. „Tři? Snad pět teček, ne?“ váhá paní Petřinová. Ženy se chvíli přou, kolika tečkami vyjádřit svou existenci. A u toho nepřestávají  šít.

V dílně značky Metráž zdobí designové náramky, trička, šaty. Prodávají se pak na trzích s designem a oblečením, v buticích, tam, kde se daří autorské módě. Metráž se ale od ostatních značek liší: tohle podnikání nevytváří zisk, je dotované z grantů, důležitější než výdělek je, aby modely byly dostupné a pracovnice dostaly dobrou odměnu. Pracují tady totiž ženy bez domova a smyslem celého projektu je pomoci jim v jejich situaci.

Metráž není sama. Autentický luxus, móda s příběhem, hodnoty, sociální ohledy, ekologie. O tom se teď v módě mluví, protože i móda se už stala součástí aktivistické vlny, která teď ovládá tvůrčí obory. V módě šlo vždycky hlavně o to, aby ti, kdo na to mají, byli krásnější, než jsou. Zároveň ovšem móda přesně odráží duch doby. A trendem posledních sezon je dobro.

Bez litování

Dílna Metráže sídlí v malé místnosti v zadním traktu novoměstského činžáku v Soukenické ulici. Vejde se sem jen pracovní stůl, u nějž teď sedí čtyři ženy; v zimě bývá pracovnic víc, zažene je sem počasí. Vlasta Petřinová je z nich nejstarší, příští úterý oslaví sedmdesáté páté narozeniny, a když ji všichni ujistí, že na to rozhodně nevypadá, trochu se zasměje. Jinak je ale dnes trochu ztrápená, byla na operaci plic, je tu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte