Den otevrenych dveri na fakulte humanitnich studii UK
U nás doma je všechno jinak. (Ale to nevadí) • Autor: Milan Jaroš

Měl to být jeden z projektů, který ve sjednocující se Evropě její obyvatele prováže ještě jinak než pohybem pracovních sil, zboží a služeb. Výměnný univerzitní program pojmenovaný po velkém evropském renesančním učenci Erasmu Rotterdamském, který příští rok oslaví třicet let existence a do něhož se za tu dobu zapojily více než dva miliony studentů, vznikl také proto, aby podpořil „evropskou identitu“. A přestože Evropská komise v posledních letech zdůrazňuje i jiné funkce Erasmu, sen o společné identitě Evropanů se do programu míchajícího mladé lidi na evropských univerzitách dál promítá.

Evropanem za semestr

Řadu zmiňovaných ostatních funkcí program plní podle očekávání. Podle dva roky staré studie Evropské komise zvyšuje pobyt na zahraniční univerzitě šance absolventů na získání práce. Nejen v konkrétních oborech, ale zejména v univerzálních dovednostech, které dnes zaměstnavatelé vyžadují. Proto se také v Británii začali mladí Britové po referendu o brexitu strachovat, zda budou moci dále jezdit na kontinentální univerzity.

S plánem posílit evropskou identitu je to ovšem o něco problematičtější. Na rozdíl od zaměstnanosti se tento ukazatel hůře měří – výzkumníci, kteří jej zkoumají, každopádně docházejí k různým závěrům. Na straně pochybovačů se nachází kupříkladu sociolog Heniz Bude z univerzity v německém Kasselu, který v sobotních Lidových novinách promluvil o překvapivých závěrech výzkumu, na němž se před časem podílela jeho univerzita. „Ukázalo se, že…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1720

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte