Kultura

Inspirativní středověk

Ještě že už nežijeme v době temného středověku, zní mínění většiny našich současníků. Podle Martina Nodla a jeho knihy Středověk v nás jde ale o tvrzení pomýlené. V některých projevech byl dokonce svobodnější než současnost, nebo se aspoň příliš nelišil; a navíc podle něj „dlouhý středověk“ ještě neskončil. Proto prý občas není marné vrátit se nazpátek a uvědomit si, že lepší než hledat nové cesty je znovuobjevit již jednou nalezené.

Přitom si autor středověk nijak zvlášť neidealizuje. Uvědomuje si stinné stránky tehdejšího života, ale ze středověké perspektivy dobře nasvěcuje nedokonalosti současné společnosti. Vyjadřuje se i k některým polemikám, které se ohledně středověkých témat vedly. V případě sporu o to, zda můžeme počátky sebeuvědomění českého národa hledat už ve středověku (jak tvrdil František Šmahel), nebo až mnohem později (jak hlásal Dušan Třeštík), se Nodl přidává na stranu prvního z dvojice. U dilematu, zda středověk rozeznával samostatnou kategorii dětství, pak zastává víceméně kompromisní stanovisko. Středověcí lidé k dětem nebyli citově chladní, přesto sklouzávali k využívání dětí jako „malých dospělých“.

V jednotlivostech bychom jistě mohli s historikem polemizovat, diskutabilní je třeba jeho hledání analogií mezi manželstvím středověkým a současným. Podstatnější je otázka, nakolik jsou všechny jevy, které Nodl líčí, skutečně „typicky středověké“ a nakolik jde o univerzálie, jež se vyskytují ve všech kulturách bez ohledu na historické…

I_obalka_R03_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte