16B_jaros_R28_2016
Pavlína Dubanská drží fotku svého syna Ondřeje. • Autor: Milan Jaroš

Jediné, co po Ondřeji Dubanském zbylo, je cestovní taška a mobilní telefon pohozený u cesty, po níž si v lednu 2013 vyšel na procházku. Od té doby ho nikdo neviděl a už tři roky po něm marně pátrá jak policie, tak jeho rodiče na vlastní pěst. Ondřej Dubanský není sám. Podobně je tady v tuto chvíli ztraceno třicet pět dalších lidí a blízcí o nich vědí jen to, že zmizeli kdesi v zahraničí. Kromě toho, že stále doufají v jejich nalezení, musí i oni sami najít cestu, jak dál žít.

Naděje

Jména všech, kdo se ztratili, jsou dnes uložena v malé kartotéce Toskánského paláce nedaleko Pražského hradu. Ve zdejších místnostech za první republiky úřadoval první šéf československé diplomacie Edvard Beneš, teď je tu pobočka ministerstva zahraničí a jeho konzulárního oddělení. Právě to má na starosti evidovat Čechy, kteří za záhadných okolností zmizí v cizině, a zároveň koordinuje pátrání po nich.

Od roku 2001 prošlo zdejší kartotékou sto šedesát šest jmen, někteří jejich nositelé byli časem nalezeni nebo prohlášeni za mrtvé. Přes tři desítky z nich v ní však zůstávají nebo do ní nově přibyli v posledních letech: jejich zmizení je stále nevyjasněné. Řada příbuzných nechce o svém trápení mluvit, matka Ondřeje Dubanského Pavlína je v tomhle směru spíše výjimkou. I ona se k tomu ale rozhodla teprve nedávno.

„Bála jsem se, že když se o něm bude psát, mohlo by mu to ublížit. Možná ho unesli a někde ho drží, říkala jsem si, že kdybych na něj moc upozorňovala, mohli by se ho chtít…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte