0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře9. 7. 20164 minuty

Šéf BIS unaven, detektivové ve střehu

Nejvyšší státní zástupce oznámil, že do policie prorůstá zločin

Tuzemská schopnost obrany proti terorismu, mafiím či defraudacím státního majetku je v současné době narušena. Šéf tajné služby BIS Jiří Lang už osmnáct měsíců oznamuje, že ve funkci skončí, a klíčové policejní detektivní složky procházejí nepřipravenou a spornou reorganizací. Tyto skutečnosti ze své podstaty ohrožují akceschopnost obou institucí. Dlouhodobé zkušenosti říkají, že instituce, která nemá jasného šéfa, strukturu a vizi, kam půjde, ztrácí výkonnost a utápí se ve vnitřních sporech. To dnes potkalo BIS, policejní protimafiánský útvar i protikorupční jednotku. A když k tomu přidáme čerstvé informace z oficiální zprávy Nejvyššího státního zastupitelství, které říkají, že do policie prorůstají zločinecké vazby, je zřejmé, že tuzemskou spravedlnost čekají složité časy.

Lang to vzdal v červnu

Reklama

Okolnosti odchodu Jiřího Langa nejsou jasné. Podivné je, že jeho konec ve funkci oznámil ministr vnitra Chovanec. K Langovi to bylo přinejmenším přezíravé, post šéfa BIS odpovídá významem postu ministra a informaci nám měl přednést premiér Sobotka; slyšet ji od Chovance je zhruba na stejné úrovni, jako by Langa vyprovázel ministr zemědělství Marian Jurečka.

Proč chce Lang odejít, nebylo zatím oznámeno. Samotný šéf tajné služby se k tomu veřejně nevyjádřil, ale mluví se o tom, že už je unavený. V Evropě je někde psanou, jinde nepsanou tradicí, že tajná služba by měla mít jednoho šéfa maximálně osm let. Lang se svými třinácti přesluhuje, nikoli kvůli skvělým schopnostem…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc