budik

 

Časné ranní vstávání je základní nezbytností života v současné společnosti. Vyžadují ho školy, úřady i většina zaměstnavatelů, celý denní režim se odvíjí od budíku, který člověku zazvoní u postele někdy mezi šestou a sedmou ráno.

A tohle praktické opatření je vyztuženo příslušnou morálkou. Už od pradávna bývá schopnost vstávat se slepicemi považována za ctnost. Skoro každá kultura má svá úsloví velebící brzké vstávání a lidé zakládající si na své výkonnosti se budíčkem před rozbřeskem rádi chlubí. Ranní ptáčata jsou zkrátka vnímána jako pilná a disciplinovaná. Naopak ti, kdo mají problém vyhrabat se z peřin a do práce chodí pozdě, považuje společnost za lenochy bez pevné vůle. Současná věda ovšem nesouhlasí.

Sociální jet lag

Že se lidé dělí na skřivany a sovy, všichni tak nějak tušíme, horší povědomí ovšem máme o tom, jak moc určující a neměnné tohle nastavení je. Cirkadiánní rytmus neboli naše vnitřní, geneticky dané hodiny po nás vyžadují určitý počet hodin spánku v určitou denní dobu. Odchylky pak tělo toleruje velmi neochotně.

Skutečný problém mají extrémní sovy.

Tweetni to

Zhruba polovině populace vyhovuje spánek mezi jedenáctou večerní a sedmou ranní hodinou, čemuž se také přizpůsobuje časová logistika celého světa. Dalších čtyřicet procent má tuhle preferenci mírně posunutou jedním či druhým směrem, ale život jim to nijak zvlášť nekomplikuje. Zbývají dvě kategorie. Extrémní skřivani chodí spát někdy po večerních…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1541

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte