Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Mýtus jménem Šlachta

RESPEKT 25/2016

Souhlasím s autory článku, že Robert Šlachta neslouží vědomě Andreji Babišovi. Platí však zákon, že nejlépe slouží ten, kdo neví, že slouží. A pokud si dokážu představit rozhovor Šlachty s Babišem, nevím, kdo z nich hrál skutečnou roli vyslýchaného a kdo roli vyšetřovatele.

Šlachta nastoupil do ÚOOZ jako člověk s ideály, za něž začal bojovat, aniž by si všímal „vedlejších efektů“ své činnosti. Jeho plebejský přístup, který se neomezoval místní ani věcnou příslušností, se může zdát většině sympatický, ale tento Jánošíkův styl musel v demokratickém systému narazit. Zvláště za situace, kdy neodolal vábení mediální popularity. Přejme mu místo odpovídající jeho zásluhám, ale neidealizujme jeho postupy, které rozkývaly křehký strom české demokracie.

MUDr. Vít Šlechta, Libštát

Zaveďme angličtinu jako úřední jazyk

Respekt 24/2016

Brilantní idea. A kromě výhod popsaných panem Švehlou by mohlo i dojít více Čechům, že čeština a angličtina jsou dva rozdílné jazyky a místo současného fúzování by je začali od sebe rozlišovat. To by češtině rozhodně pomohlo. Možná asi tak, jako když absolutistický monarcha Josef II. zavedením němčiny jako jediného úředního jazyka přispěl k záchraně jazyka českého.

Teď jde již jen o to, jak navrhovanou reformu prakticky provést. Žádná demokratická vláda to asi neudělá. Takže musíme doufat, že dosavadní politické trendy budou zdárně pokračovat a zvolíme si nějakého toho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.