Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopis z…, Společnost

Dopis z Kandy

Modlitba za turisty

Autor: Profimedia, Zuma Press - Archive
Autor: Profimedia, Zuma Press - Archive

V šest ráno už je téměř půlka města na nohou. Ti, kteří ještě spí, jsou buzeni troubením aut z ulice. A že je ho tu pořádně slyšet. Z okna hostelu jsou pak vidět lidé, jak se chystají na trhy nebo na modlitby. Srí Lanka je velmi tolerantní směs všech čtyř hlavních náboženství. Hned vedle chrámu Buddhova zubu stojí kostel svatého Pavla. Po cestě hlavní ulicí pak visí reklamy například na oblečení: „Elegant ramadhan“ a v autobusech blikají podobizny hinduistických bohů.

Zbloudilý turista si ale může vybírat u náboženských organizací i ubytování. Například Kandy muslim hotel nabízí po celý rok jak restauraci, tak pokoje poblíž největší srílanské buddhistické památky. Ti, kdo se cítí na jiné náboženství, mohou navštívit ubytovnu, o kterou pečují místní mniši. Je nedaleko jezera a po chodbách se plazí želvy, o něž se místní mniši starají.

„Nedá se říct, že by sem chodili jen věřící, je tu i hodně lidí, kteří to chtějí zkusit, protože máme dobré hodnocení na TripAdvisoru,“ říká mnich Tharindu, jenž v ubytovně pracuje už deset let. Od začátku sem chodili spíše hosté praktikující buddhismus, to se po několika letech lehce změnilo, když se země po skončení občanské války ještě více otevřela turismu. Podobné to mají i místní hinduistické restaurace nebo křesťanské školy.

Do Kandy se jezdí především kvůli chrámu zasvěcenému Buddhovu zubu. Ten je uprostřed chrámu, kde se každé ráno a každý večer koná rituál, při němž místní tančí doslova s plameny. Na největší buddhistickou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.