Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda, Společnost

Děcka jsou v pohodě

Když se autorce těchto řádků před časem ozvali z organizace Člověk v tísni s nabídkou, aby zasedla v porotě soutěže pro mladé lidi s chutí podílet se na veřejném dění, její první myšlenka byla sobecky marnivá. Je pro osobu s prvními náznaky propukající krize středního věku rozumné vystavit se kontaktu s brilantními, o generaci mladšími lidmi, kteří možná dělali první krůčky v době, kdy už ona psala do novin? Pak ale marnivost ustoupila zvědavosti. Jací vlastně jsou zblízka ti dnešní dvacátníci, kteří vyrůstali obklopeni blahobytem a svobodou? Jsou opravdu tak rozmazlení, neteční a bez zájmu o to, co se děje kolem nich, jak tvrdí lidé z generace jejich rodičů a prarodičů?

Otravné lamentování nad stavem mládeže je staré jako lidstvo samo, a soudnému člověku musí být dopředu jasné, že dnešní mládež se od svých předchůdců dramaticky neliší. Přesto víme, že v jistých ohledech jiná je: mezi lety 1992–2013 neklesala v žádné jiné věkové kategorii volební účast tolik – o více než třetinu – jako právě mezi lidmi od osmnácti do devětadvaceti. A víme také proč. Mladí Češi mají se znepokojivou intenzitou pocit, že jako jednotlivci „nic nezmůžou“ a sami veřejné dění nemohou ovlivnit. Právě to zjistil Člověk v tísni ve výzkumu, který si na to téma nechal zpracovat na českých školách – a od té doby se snaží mladým Čechům ukázat, že se mýlí. Nejprve studentskými volbami a nyní také soutěží Hledá se LEADr., v níž nejprve poroty a pak i veřejnost – podobně jako při televizním…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.