34A_profimedia_R26_2016
Už i ve vesmíru. (Test robotického astronauta-průzkumníka) • Autor: Profimedia, Wenn

Odborníci varují, že „nahrazení lidské práce stroji“ by mohlo „učinit lidstvo nadbytečným“. Bojí se, že „objev této mocné síly“ přišel „dřív, než jsme se naučili ji správně využívat“. Takové obavy dnes vyjadřují ti, podle nichž by pokrok umělé inteligence AI (Artificial intelligence) mohl zničit miliony pracovních míst a vytvořit „terminátorovskou“ hrozbu lidstvu. Jenomže to jsou slova, která se používala v diskusích o mechanizaci a parním pohonu před dvěma staletími. Tehdy se tomuto sporu o nebezpečí techniky říkalo „otázka strojů“. A velice podobná diskuse probíhá i dnes.

Umělá inteligence po mnohých nepodařených začátcích učinila v posledních několika letech velký pokrok, a to díky pružné metodě, které se říká „hloubkové učení“. Mají-li rozsáhlé (nebo „hluboké“) nervové sítě, modelované podle architektury mozku, dostatek dat, lze je naučit všechno možné. Pohánějí vyhledávací enginy Googlu, automatické tagování fotografií na Facebooku, hlasového asistenta Applu, nákupní doporučení Amazonu i auta Tesla, která se řídí sama. Ale tak rychlý pokrok vyvolal též obavy o bezpečnost a pracovní místa. Stephen Hawking, Elon Musk a další se strachují, že kdyby se AI utrhla ze řetězu, mohlo by dojít ke sci-fi konfliktu lidí a strojů. Jiní zase říkají, že AI vyvolá obrovskou nezaměstnanost – tím, že se zautomatizují kognitivní činnosti, které dříve dokázali vykonávat jenom lidé. Po dvou staletích se otázka strojů vrací. A je třeba na ni odpovědět.

Technologická nezaměstnanost…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte