Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda, Společnost

Stroje pochodují

Co nám dějiny říkají o budoucnosti umělé inteligence – a o tom, jak by měla reagovat společnost

Už i ve vesmíru. (Test robotického astronauta-průzkumníka) • Autor: Profimedia, Wenn
Už i ve vesmíru. (Test robotického astronauta-průzkumníka) • Autor: Profimedia, Wenn

Odborníci varují, že „nahrazení lidské práce stroji“ by mohlo „učinit lidstvo nadbytečným“. Bojí se, že „objev této mocné síly“ přišel „dřív, než jsme se naučili ji správně využívat“. Takové obavy dnes vyjadřují ti, podle nichž by pokrok umělé inteligence AI (Artificial intelligence) mohl zničit miliony pracovních míst a vytvořit „terminátorovskou“ hrozbu lidstvu. Jenomže to jsou slova, která se používala v diskusích o mechanizaci a parním pohonu před dvěma staletími. Tehdy se tomuto sporu o nebezpečí techniky říkalo „otázka strojů“. A velice podobná diskuse probíhá i dnes.

Umělá inteligence po mnohých nepodařených začátcích učinila v posledních několika letech velký pokrok, a to díky pružné metodě, které se říká „hloubkové učení“. Mají-li rozsáhlé (nebo „hluboké“) nervové sítě, modelované podle architektury mozku, dostatek dat, lze je naučit všechno možné. Pohánějí vyhledávací enginy Googlu, automatické tagování fotografií na Facebooku, hlasového asistenta Applu, nákupní doporučení Amazonu i auta Tesla, která se řídí sama. Ale tak rychlý pokrok vyvolal též obavy o bezpečnost a pracovní místa. Stephen Hawking, Elon Musk a další se strachují, že kdyby se AI utrhla ze řetězu, mohlo by dojít ke sci-fi konfliktu lidí a strojů. Jiní zase říkají, že AI vyvolá obrovskou nezaměstnanost – tím, že se zautomatizují kognitivní činnosti, které dříve dokázali vykonávat jenom lidé. Po dvou staletích se otázka strojů vrací. A je třeba na ni odpovědět.

Technologická nezaměstnanost…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.